11. E-learning w korporacji: jakie elementy i jak je połączyć w całość?

Wdrożenie elearningu nie jest proste. Nikt już chyba nie liczy na to, że da się to zrobić bez zastanowienia. Do nagrania tego odcinka zainspirowały nas spotkania z klientami. Dość często zdarza się tak, że firmy, które mają chęć i ambicje do tego, żeby zaoferować swoim pracownikom skzolenia online spotykają się z potencjalnymi wykonawcami pytając o rady dotyczące wdrożenia.
Jest to odcinek dla tych, którzy rozpoczynają, albo nawet dla tych, którzy planują rozpocząć wdrażanie e-learningu. Może on oszczędzić kilka godzin poszukiwań i dać wytyczne dotyczące tego, o co powinniśmy pytać wykonawców.

Tym razem zastanawiamy się z jakich elementów składa się elearning korporacyjny i w jaki sposób złożyć te wszystkie elementy w całość.

Patrząc na wyniki naszego badania bardzo szybko doszliśmy do następujących wniosków:

  1. Rozwiązania techniczne możemy łatwo pogrupować: A) LMS, szkolenia online, SCORM, testy i egzaminy. B) Webinary, C)Bazy wiedzy, D)Fora, czaty, komunikatory.
  2. W badaniu zabrakło wsparcia, bo nie jest to element technologiczny, ale jest kluczowy dla powodzenia projektu wdrożeniowego.
  3. Im większa organizacja, tym w większości wypadków, powoduje coraz większe rozproszenie aplikacji.
  4. Jeśli zaczynasz na zaoranym polu możesz sobie postawić kompletny, zintegrowany system od zera i nie z tym tylu problemów ile przy integracji istniejących systemów.
  5. Fajnie mieć integrację, ale to zawsze jest kompromis, który sprawia, że nie ze wszystkich technologii i rozwiązań da się skorzystać.
  6. Jeśli priorytetem stanie się integracja, to ucierpią na tym metody rozwojowe. Wszystko będzie w jednym miejscu, ale niekoniecznie będzie to najlepsze doświadczenie dla odbiorców.
  7. Trzeba znaleźć poziom, na którym integracja ma sens i jest potrzebna, np. Integracja na poziomie metryk.

 

Spróbowaliśmy też odpowiedzieć sobie na bardzo ważne pytanie:

– Na ile integrować poszczególne elementy, a na ile zostawić je samym sobie?
– Czy specyficzne doświadczenia rozwojowe (np. VR) pozostawić samemu sobie, poza systemami, czy na siłę integrować wszystko w całość?
– Jak to wszystko połączyć?

Sponsorem Letniej Szkoły eLearningu w 2019 jest SPEEXX