10. Wdrażasz e-learning po raz pierwszy? Oto 7 decyzji, które musisz podjąć.

Wdrożenie elearningu nie jest proste. Nikt już chyba nie liczy na to, że da się to zrobić bez zastanowienia. Do nagrania tego odcinka zainspirowały nas spotkania z klientami. Dość często zdarza się tak, że firmy, które mają chęć i ambicje do tego, żeby zaoferować swoim pracownikom skzolenia online spotykają się z potencjalnymi wykonawcami pytając o rady dotyczące wdrożenia.
Jest to odcinek dla tych, którzy rozpoczynają, albo nawet dla tych, którzy planują rozpocząć wdrażanie e-learningu. Może on oszczędzić kilka godzin poszukiwań i dać wytyczne dotyczące tego, o co powinniśmy pytać wykonawców.

Najpierw technologia, ale nie zawsze

Wdrożenie elearningu to proces, który kręci się wokół technologii, ale co jest ciekawe jest też dobrą okazją do tego, żeby poprawić działanie organizacji. Na przykład wdrażanie systemu LMS, w którym będziemy zarządzać szkoleniami i zapisami na nie pracowników już niemal na samym początku pokaże braki w obszarze zarządzania kontami. Takich kroków będzie zapewne więcej. Często okazuje się też, że role w organizacji są nie do końca zdefiniowane, lu nie są jasne. Pojawia się też często konieczność zdefiniowania procesów, bo chęć ich automatyzacji wymusi na nas dokładne rozpisanie wszystkich kroków.
O technologii jednak nie możemy zapomnieć. W dojrzałej organizacji staje się ona ważnym tematem, bo dotyczy tego, co już w firmie działa i w jaki sposób działa. Tematem kluczowym stają się decyzje biznesowe dotyczące tego jaki kształt powinna mieć usługa, kto będzie zaangażowany w jej dostarczanie i jak będzie wyglądała integracja.

Lista pytań

  1. Czy platforma powinna być rozwiązaniem chmurowym (jako usługa), czy powinno być wdrożone na serwerach firmy?
  2. Czy szkolenia robimy sami, czy zlecamy je na zewnątrz?
  3. Kto będzie administrował platformą. Firma wewnętrznie, czy zlecimy to na zewnątrz?
  4. Czy wybrać rozbudowaną platformę HR, czy skupić się na dostarczaniu szkoleń e-learningowej? Czy to ma być platforma pierwszego kontaktu dla pracownika?
  5. Do jakiego stopnia integrować wdrażane narzędzia z tymi, które już istnieją?
  6. Jakie działania otaczające wdrożenie powinniśmy zaplanować?
  7. Jakie powinno być pierwsze szkolenie, które udostępnimy pracownikom?

Sponsorem Letniej Szkoły eLearningu w 2019 jest SPEEXX